Jak vybrat plastová okna?
V prvním díle našeho seriálu o výběru nejlepších plastových oken jsme si načrtli základní vlastnosti, které bychom při výběru plastových oken a dveří měli sledovat v článkuJak vybírat plastová okna. Nyní se zaměříme zcela konkrétně na jeden z nejdůležitějších aspektů výběru - izolační vlastnosti plastových oken a dveří.
Izolační vlastnosti plastových oken a dveří určuje zejména:
- stavební hloubka okenního profilu
- konstrukce, uspořádání a velikost komor v okenním rámu
- typ a parametry použitého izolačního skla
- počet komor okenního profilu
- typ a kvalita těsnění
- typ a kvalita kování
- kvalita všech použitých materiálů
- kvalitně a odborně provedená montáž
Co znamená hodnota U a co vyjadřuje součinitel prostupu tepla?
Všechny výše zmíněné body se podílí na výsledných tepelně technických vlastnostech celého plastového okna. Výslednou hodnotu nazýváme součinitel prostupu tepla a je označován jako U v jednotkách W/m²K. Jedná se o základní měrnou jednotku pro stanovení tepelných ztrát, jejíž hodnota určuje množství tepla, které projde za časovou jednotku jedním m² při určitém teplotním rozdílu vzduchu (1 K) mezi vnitřním a vnějším prostředím. V případě oken a dveří se pak ještě doplňuje index malé „w“ nebo „d“ - tedy zkratka anglických označení pro okno (window) nebo dveře (door).
Při výběru nejlepších plastových oken tedy sledujte hodnotu U - čím je hodnota U nižší, tím lepší tepelné izolace plastové okno dosahuje. Nezapomeňte ale, že je důležité sledovat především hodnotu U pro celé plastové okno, což je vlastně hlavní aspekt, na který bychom se měli orientovat. Mnozí prodejci či výrobci nemající na veškeré své výrobky a jejich varianty potřebné zkoušky a stanovují parametry například podle součinitele prostupu skla či rámu. Vždy si proto vyžádejte příslušný certifikát nabízeného výrobku.
Počet komor, jejich konstrukce a stavební hloubka okenního profilu
Pro celkové izolační vlastnosti plastových oken a dveří je rozhodující především vnitřní podoba plastových profilů. V nabídce dnes běžně naleznete 3-, 4-, 5-komorové, 6-komorové i 7-komorové PVC profily. Obecně lze víceméně konstatovat, že s rostoucím počtem komor roste také tepelný odpor okenního profilu a snižuje se tak koeficient tepelného prostupu, což je však zároveň přímo úměrné rostoucí stavební hloubce profilu a velikosti samotných komor.
Např. použijeme-li v rámu o stavební hloubce 70 mm 10 komor namísto běžných šesti, koeficient prostupu tepla se již nezlepší, naopak snahou o neúměrný nárůst komor dochází ke zmenšení prostoru pro osazení adekvátní ocelové výztuže, což má výrazný vliv na celkovou stabilitu konstrukce okna.
Při správné kombinaci výše popsaného platí, že čím více komor v plastovém profilu okno či dveře mají, tím méně dochází k tepelným únikům a ztrátám.
Typ izolačního skla a kvalita zasklení plastového okna
Kvalitní a vhodně zvolené zasklení plastového okna (s ohledem na použitý okenní profil) má významný vliv na snižování tepelných ztrát. V současné době jsou používána izolační dvojskla a trojskla, jejichž kvalitu z pohledu izolačně tepelných vlastností určuje především:
- kvalita použitého izolačního skla,
- plyn použitý v meziprostoru skel,
- velikost prostoru mezi skly,
- materiál distančního rámečku, který se nachází mezi skly po jejich obvodu.
Uveďme si příklad pro srovnání - plastová okna Kömmerling 88+ (SUPERLINE) společnosti PVC OKNA s.r.o. jsou standardně osazena izolačními trojskly s hodnotou U=0,5 W/m²K. Tato izolační skla jsou opatřena speciálním pokovením na vnějších sklech a plněna argonem, který zlepšuje tepelné vlastnosti skla a zabraňuje tak jejich rosení, způsobenému srážením vlhkosti z interiéru. Sklo je hluboké 48 mm za účelem zvýšení tepelné izolace a dosahuje tak v technických parametrech špičkových hodnot a optimální hospodárnosti. Tato plastová okna jsou pro své termoizolační vlastnosti vhodným řešením nejen pro běžnou výstavbu, ale i pro nízkoenergetické a pasivní domy.
Víte, že osazením izolačních trojskel do vašich nových plastových oken, můžete zlepšit jejich tepelně izolační vlastnosti až o čtvrtinu - tedy 25 %? U společnosti PVC OKNA s.r.o. si díky 50% dotaci na izolační trojskla připlatíte jen cca 1/20 (5 %) celkové ceny oken!
Kvalitní těsnění a kování
Kvalitní těsnění plastového okna zabezpečuje izolaci zabraňující průniku vzduchu, vlhkosti a chladu z vnějšího prostředí. Těsnící plochy na křídle a rámu bývají opatřeny dorazovým těsněním, uprostřed mezi křídlem a rámem se pak nachází středové těsnění. Toto středové těsnění, je-li použito, rozděluje prostor mezi křídlem a rámem na 2 komory a zabraňuje tak proniknutí vlhkosti a prachu do vnitřní komory okna, kde se nachází okenní kování, které je tak dokonale ochráněno, navíc zvyšuje také zvukovou izolaci plastových oken.
Termoplastická a EPDM těsnění plastových oken
Těsnění plastových oken rozdělujeme na tzv. termoplastická a EPDM. Hlavní rozdíl je v tom, že termoplastická těsnění, lze svařovat v rozích společně s profilem, což urychluje výrobu oken, ovšem svařením většinou dochází k jeho ztuhnutí a následné rohové netěsnosti. Dále pak termoplastické těsnění díky své schopnosti reagovat na teplo může v průběhu roku měnit své vlastnosti, např. v zimě ztuhne a méně těsní, v létě změkne.
Naproti tomu těsnění EPDM, nelze svařovat, protože téměř nereaguje na teplo a musí tedy být do profilu dodatečně po svaření vkládáno. Jeho těsnící schopnosti se v průběhu roku téměř nemění a okna s tímto těsněním vykazují skvělou těsnost.
Kování plastových oken
Kování je systém uzavírající plastové okno po celém jeho obvodě. Díky kování okno otevíráme, zavíráme, vyklápíme nebo můžeme používat takzvanou mikroventilaci. Vhodným řešením je tzv. celoobvodové kování z kvalitního materiálu, které zaručuje dlouhodobou mechanickou funkčnost plastového okna a dveří. Dnešní moderní systémy kování umějí ve standardu například nabídnout při zavření přizvedávání křídla, které zabraňuje jeho svěšení; nebo poskytují variabilní použití bezpečnostních uzavíracích bodů, zvyšujících bezpečnost plastového okna.
Správná montáž plastových oken a dveří jen od profesionálů
Izolační vlastnosti plastových oken a dveří závisí na řadě jednotlivostí. V neposlední řadě je důležitá správně a odborně provedená montáž plastových oken a dveří. V žádném případě se do instalace nových plastových oken a dveří nepouštějte sami a svěřte tuto činnost odborným firmám, které mají své stabilní a pravidelně školené zaměstnance. Součástí montáže oken a dveří může být také v souladu s platnou normou prováděné utěsnění připojovací spáry (za pomoci speciálních parotěsných a paropropustných pásek), tedy spáry mezi oknem a ostěním, která je vyplněna izolační pěnou. Volíte-li při výběru plastových oken kvalitu ve všech směrech, pak si velice pravděpodobně zajistíte dlouholetou životnost svých plastových oken i dveří.